wtorek, 10 grudnia 2019

Jak Polacy przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia?



Grudzień już zawitał na naszych kalendarzach, nawet już w pogodzie, a to znak, że właśnie teraz zaczynają się często przygotowania świąteczne. Do świąt coraz bliżej, bo mamy 24 dni, żeby przygotować się do tego wydarzenia. W czasie tego wielkiego oczekiwania zazwyczaj panuje zakupowy szał, zwłaszcza w galeriach handlowych, ludzie kupują już prezenty dla swojej rodziny, robią zakupy spożywcze, kupują ozdoby. Jednak każdy z nas inaczej podchodzi do tych przygotowań, niektórzy z nas posiadają nawet pewne tradycje przedświąteczne. Jeśli jesteście ciekawi, jak Polacy przygotowują się do tego wielkiego i najważniejszego święta, to koniecznie przejdźcie do kolejnej części artykułu.



Czy obchodzimy święta Bożego Narodzenia?

Jak dobrze wiemy, to święto jest mocno związane z naszym wyznaniem. Są ludzie wierzący i nie wierzący więc nie każdy też obchodzi to święto. Czasem też po prostu ludzie nie obchodzą świąt, bo ich nie lubią. Powodów może być mnóstwo. Dlatego właśnie takie pytanie wam zadałam, ale jak widać, wyniki prezentują się w ten sposób:


Wśród ankietowanych znalazły się raczej osoby, które obchodzą Boże Narodzenie. Ja również je obchodzę i bardzo je lubię.

Jak wyglądają u nas przygotowania świąteczne?

Każdy ma prawo przygotowywać się, jak chce, dlatego zazwyczaj przygotowujemy się na wiele różnych sposób, a czasem nawet w ogóle tego nie robimy. Jednak byłam ciekawa, jak wy się przygotowujecie na 24 grudnia, jakie czynności najczęściej wykonujecie.


Jak widać, wszyscy z nas w tym okresie robią generalne porządki, odgruzowują swoje mieszkania i domy. Myślę, że wynika to też z tego, że rzadko mamy czas na takie wielkie sprzątanie, a przygotowanie do świąt to idealna okazja, tym bardziej że często przyjeżdża do nas rodzina z tej okazji i chcemy dobrze wypaść. Oczywiście kupowanie prezentów  też jest ważne, jestem prawie pewna, że w grudniu jest największa sprzedaż niż w ciągu całego roku. Zazwyczaj poza świętami, kupujemy prezenty tylko na urodziny. No i oczywiście plany, co upichcimy dla naszych gości, wiadomo 12 dań  na wigilie, ale co z resztą świąt? Często gościmy u siebie rodzinę w pierwszy i drugi dzień świąt i ważne jest co podać, co upiec. Ja również się przygotowuję do świąt, kupuje prezenty i oczywiście ozdoby świąteczne, a także zaczynam porządki w swoim pokoju.

Kiedy zaczynamy przygotowywać się do świąt?

Zazwyczaj przygotowania ruszają od Grudnia, ale są i tacy, którzy już szykują się już w listopadzie lub przed samymi świętami. Jestem ciekawa, kiedy wy zaczynacie plany na wasze święta.


Jak dobrze udało mi się trafić, duża większość z was zaczyna się już szykować od początku grudnia, są i tacy, którzy przed świętami oraz garstka już w listopadzie. Zazwyczaj jeśli chodzi o kupowanie prezentów, to robimy to na początku grudnia, a porządki raczej zostawiamy na późniejszy termin. Ja również zaczynam przygotowania od grudnia, na początku rozglądam się za prezentami, a potem biorę się, za sprzątnie.

Co najbardziej lubimy w przygotowaniach świątecznych?    

Myślę, że każdy z nas ma coś takiego, co go cieszy w tych przygotowaniach, sprawia radość, coś, co po prostu lubimy. Poniżej wrzucę kilka waszych odpowiedzi, które pojawiały się najczęściej.
  • ·         Kupowanie prezentów
  • ·         Atmosferę
  • ·         Jedzenie
  • ·         Czas spędzony z rodziną
  • ·         Gotowanie
  • ·         Porządek

To jest taki czas, kiedy jest inaczej niż w ciągu całego roku. Jest klimatycznie, rodzinnie, cieszymy się na czas spędzony z rodziną, jesteśmy podekscytowani kupowaniem prezentów, gotowaniem, a nawet sprzątaniem, którego zazwyczaj nie lubimy. Święta to prawdziwa magia, dlatego ja również uwielbiam ten czas, to moja ulubiona pora w roku.


Czy posiadamy tradycje przedświąteczne?

Nie zawsze i nie u każdego, ale zdarzają się niekiedy tradycje przedświąteczne. Być może mamy w rodzinie taką tradycję, którą praktykujemy zawsze przed świętami.  Jestem ciekawa, ile z was ma takie tradycje.


Jak widać, większość z was w swoich rodzinach je posiada, uważam, że to świetne. Nie mogę się doczekać, żeby je poznać! J

Jakie są nasze tradycje przedświąteczne?

Jak już się dowiedzieliśmy, większość z nas je posiada, a więc czym są te tradycje, jakie czynności wówczas wykonujemy. U mnie na przykład losujemy się na święta, czyli kto komu kupuje prezent, ustalamy kwotę i później w pierwszy bądź drugi dzień świąt, układamy prezenty pod choinką i je sobie wręczamy. A jak jest u was?
  • ·         Rodzinne robienie chrzanu
  • ·         Pieczenie pierników
  • ·         Święta u babci
  • ·         Łosoś na Wigilie
  • ·         Ozdabianie ciasteczek
  • ·         Śpiewanie kolęd
  • ·         „Na wigilii jemy z jednego talerza w parach, Na znak dzielenia się z innymi
  • ·     Władanie grosza do jednego z pierogów (z suszoną śliwką), ten co wylosuje tego pieroga, będzie miał dobrobyt przez kolejny rok, przed rozpoczęciem wigilii najstarszy mężczyzna z rodziny czyta fragment pisma świętego”.
  • ·   „Co roku pod choinką mamy prezenty, każdy kupuję coś każdemu, co roku po wieczerzy siadamy wspólnie w salonie i śpiewamy kolędy, chodzimy całą rodziną na pasterkę”.
  • ·    „puste nakrycie przy stole, wspólna modlitwa za zmarłych z rodziny, którzy nie mogą nam już towarzyszyć przy wigilijnej kolacji”
  • ·      „Pieniądze pod talerzem, siano pod obrusem, łuska ryby w portfelu, dodatkowe nakrycie”
  • ·      „Zawsze taka sama ilość (licząc kompot i opłatek 12 dań). Są to również stałe przepisy, jednym z oryginalniejszych jest pęczak ze śliwkami. Tradycją również u nas jest to, że po wigilijnym obiedzie wszyscy idą do innego pokoju pomodlić się a w tym czasie 2-3 osoby podkładają pod choinkę prezenty tak, by dzieci po powrocie do dużego pokoju myślały, że aniołki je przyniosły”.
  • ·         „Tradycyjnie święta obchodzimy u najstarszego członka rodziny. Kiedyś u mojej prababci, potem babci itd. Jest też u nas taka zasada, że ewangelię przed wieczerzą czyta najmłodszą osoba w rodzinie potrafiąca oczywiście czytać. Nie stawiamy talerza dla zbłąkanej duszy, ale po śmierci dziadków zawsze stoją talerze również dla nich, to też taka nasza mała tradycja. Niektórzy się dziwią, ale w związku z tym, że jest wiele potraw, które również są podawane w konkretnej, ustalonej od lat kolejności (Jedna osoba przynosi garnki i nakłada po kolei każdemu na talerz) jemy wszystko na jednym talerzu i jedną łyżką. Tradycja również jest taka, że każdy musisz, chociaż spróbować wszystkich potrawy. Nawet jeśli np. Tak jak moja mama szczerze nie nienawidzi fasoli co roku je pół ziarenka”.

Macie naprawdę piękne tradycje! Ogromnie się wzruszyłam, czytając je. To coś pięknego, że w ten sposób pielęgnujemy święta i tradycje. Bardzo się cieszę, że w swoich rodzinach macie takie tradycje, które podtrzymujecie. Myślę, że warto, aby podzielić się nimi z innymi.
Ta ankieta poruszyła mnie jak żadna inna. To super, że obchodzicie Boże Narodzenie, że jest to dla was ważne święto, do którego przygotowujecie się na swój sposób i, że macie w rodzinach swoje tradycje. Boże Narodzenie to cudowny i magiczny czas. Dlatego życzę wam z całego serca, abyście święta spędzili w tak niezwykłej atmosferze i żeby sprawiły wam radość. Dziękuje wam za tak liczne wypełnienie ankiety! <3
Lena
Życie w kadrach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Rozkminiam to , Blogger