środa, 27 listopada 2019

Jak stworzyć dobre CV, na co zwraca uwagę pracodawca?




Jak wszyscy dobrze wiemy, CV to jest nasza wizytówka, jeśli staramy się o stanowisko w wybranej pracy. Nasze CV to skrót całego naszego życia, naszych osiągnięć, doświadczenia i umiejętności. Dlatego tak ważne jest, by było dobrze napisane. Często wydaje nam się, że wszystko napisaliśmy idealnie, wszystkie informacje się zgadzają, nic tylko brać nas do pracy. Kiedy CV zostanie odrzucone, jesteśmy zaskoczeni dlaczego. W rezultacie okazuję się, że są w nim pewne niedociągnięcia, nawet najmniejsze szczegóły, których nie zauważamy na pierwszy rzut oka lub nie wydają nam się istotne. Dlatego w dzisiejszym poście chciałabym was uświadomić, jak wygląda dobre CV, jakie elementy powinni się w nim znaleźć i oczywiście w jaki sposób powinny zostać przedstawione. W poście także pojawią się wasze wypowiedzi i sugestie, sprawdzimy czy wiecie co znaczy „dobre CV”.


Zanim przejdę do analizy waszych odpowiedzi, chciałabym napisać wam kilka wskazówek, jak przygotować ten ważny dokument i uświadomić was, że pewne drobnostki robią sporą różnice.

Co powinno się znaleźć w CV?

Myślę, że tutaj każdy z nas dobrze wie, jakie elementy są ważne, jednak warto sobie to jednoznacznie podkreślić. Poniżej wypisze wam je w punktach:

  • ·         Imię i nazwisko, email, numer tel, adres
  • ·         Doświadczenie
  • ·         Wykształcenie
  • ·         Kompetencje twarde i miękkie
  • ·         Zainteresowania
  • ·         Kompetencje językowe
  • ·         Kompetencje
  • ·         Certyfikaty i dyplomy
  • ·         Daty poprzednich zatrudnień
  • ·         Znajomość programów
  • ·         Kontakt Skype
  • ·         Osiągnięcia


Jak zaprezentować poszczególne elementy w CV?

Znajomość tych elementów, to pierwszy krok do sukcesu, ale najważniejszym krokiem jest umiejętność ich zaprezentowania w odpowiedni, prawidłowy sposób. Pozwólcie, że omówię najważniejsze kwestie i podpowiem wam, jak poprawnie je zapisać.

ü  Edukacja/ wykształcenie

Najważniejsza w tym punkcie jest chronologia. Często nie przykładamy do tego wagi i piszemy po kolei ukończone szkoły. Jednak tutaj należy pamiętać, by na samej górze umieścić aktualną ukończoną szkołę/ukończone studia lub te, które kontynuujemy aktualnie.
Ważne jest także podanie konkretnych informacji takich jak: kierunek studiów, nazwa szkoły bądź uczelni i zaznaczenie czy są to studia dzienne czy zaoczne, wtedy pracodawca wie, kiedy jesteśmy dostępni.
Aby zabłysnąć w oczach pracodawcy dobrze jest też podać dodatkowe kwalifikacje, kursy, szkolenia, to na pewno ukaże nas w pozytywnym świetle i sprawi, że będziemy mieć większą szanse na zdobycie stanowiska.

ü  Doświadczenie

Doświadczenie również piszemy chronologicznie, tak jak w przypadku edukacji. Tutaj warto też dodać wolontariaty, prace dorywcze, działalność studencką, koła naukowe oraz inne doświadczenia akademickie. Wszystko jest naprawdę ważne, pokażcie, że jesteście aktywni, że się udzielacie i staracie. To na pewno pokaże was z dobrej strony.  Warto także nakreślić kilka słów o obowiązkach przy danym stanowisku.

ü  Kompetencje

Na kompetencje składa się:
  • ·         Wiedza – Zdobyta przez całe życie
  • ·         Umiejętności – organizacja pracy własnej, praca w zespole, chęć nauki, umiejętność radzenia sobie ze stresem itp.
  • ·         Postawa

Jak opisać kompetencje?

Oczywiście mamy dwa rodzaje kompetencji: miękkie i twarde. Warto je odróżniać, aby dobrze skompletować swoje CV.
Kompetencje twarde
Jeśli w ogłoszeniu pracodawca zawrze informacje, że wymaga znajomości np. Excela, SAPa, Oracle itp. Powinniśmy zapisać to w taki sposób np. MS Excel (poziom zaawanasowany, znajomość makr. I tabel przestawnych)
To, że napiszemy, że znamy dany program, nie pokazuję na jakim poziomie jesteśmy w stanie  go obsługiwać i co w nim potrafimy. Podkreślenie tego, sprawi, że pracodawca będzie wiedział z kim ma do czynienia i czy właśnie nas potrzebuję.

Kompetencje miękkie

To nic innego jak nasze cechy, umiejętności wynikające często z naszej osobowości. Zazwyczaj zapisujemy je w taki sposób:

Otwartość, Komunikatywność, liderowanie, proaktywność

Niby wszystko w porządku, ale tak naprawdę można napisać tutaj wiele cech, niekoniecznie zgodnych z prawdą. Aby podkreślić ich wiarygodność, dobrze jest dodać do nich mocne fakty:

  • ·         Zarządzanie zespołem +10 os.
  • ·         Zarządzanie projektami (budżet > 1 mln)
  • ·         Wdrażanie strategii komunikacyjnej (branża X)
  • ·         Prowadzenie szkoleń (> 400 godz)

Taki zapis pokazuje, że rzeczywiście mamy jakieś pojęcie o wykonywaniu pewnych obowiązków i same dane robią wrażenie.

ü  Osiągnięcia

W tym punkcie warto zadać sobie kilka pytań i te odpowiedzi zamieścić, czyli:

  • ·         Kiedy sobie dobrze poradziłem/am?
  • ·         Z czego jestem dumny/a?
  • ·         Co zorganizowałam sam/a lub w zespole?
  • ·         Za co dostałem/am premię?
  • ·         Czy mam dyplomy, nagrody, referencje?
  • ·         W czym brałem/am udział?


Pochwalcie się, nie bądźcie skromni, napiszcie o swoich osiągnięciach, dyplomach, nagroda.
Jeśli chodzi o języki, warto je dodać gdzieś z boku i co najważniejsze przy każdym języku w nawiasie napisać poziom.

Jak wygląda modelowe CV?

  • ·         Należy wpisywać wszystko (niczego nie zatajać)
  • ·         Ograniczać treść
  • ·         Ograniczyć wstawki graficzne
  • ·         Zachować chronologiczność
  • ·         Wyjustować tekst
  • ·         Zadbać o jednolitość czcionki
  • ·         Dostosować CV pod dane stanowisko
  • ·         Wpisywać konkretne rzeczy
  • ·         Zwracać uwagę na błędy w CV


Mam nadzieję, że ta dawka wiedzy sprawi, że sięgniecie po swoje  CV i sprawdzicie, czy wszystko się zgadza, a jeśli nie, to będziecie mieć okazje na szybkie naprawienie tych błędów. Te informacje z którymi się z wami podzieliłam, uzyskałam na jednym ze szkoleń z Akademii kompetencji biznesowych, które odbyły się w jednej z krakowskich firm, szkolenie przeprowadzała jedna z rekruterek.

Zatem przejdźmy do ankiety i do waszej wiedzy na temat CV. Jeśli jesteście ciekawi, co odpowiadali inni na pytania związane z tym oto dokumentem, to koniecznie przejdźcie do kolejnej części artykułu.

1.      Czy posiadamy CV?

To pytanie powinno być raczej oczywiste. Większość z nas, a na pewno osoby +18 takie CV posiadają albo powinny posiadać, jeżeli kiedykolwiek ubiegały się o pracę. Tak naprawdę każdy z nas powinien je mieć prędzej, czy później. Jednak byłam bardzo ciekawa, jak odpowiecie na to pytanie.




Tak jak zakładałam, duża większość z was CV posiada, czyli wszystko jest jak w najlepszym porządku.

2.      Czy nasze CV posiada aktualne informacje?



Duża większość posiada, jednak te 23% mnie nieco martwi. Jeśli nie posiadacie aktualnych informacji, to czas to zmienić.

3.      Co według was powinno znaleźć się w dobrym CV?

W ankiecie wzięło udział naprawdę sporo osób więc pozwólcie, że przytoczę te odpowiedzi, które pojawiały się najczęściej:

„Tylko najważniejsze informacje. Doświadczenie, wykształcenie, znajomość języków”

„Wykształcenie, historia zatrudnienia, umiejętności oraz aktualne dane kontaktowe.”

„wyróżnienie doświadczenia adekwatnego na dane stanowisko np. jeśli ubiegamy się o stanowisko sprzedawcy to doświadczenie w sprzątaniu biur nie będzie żadnym atutem. brak błędów. aktualne dane kontaktowe. spis umiejętności wskazanych na danym stanowisku - w tym miękkich.”

„Przebyta droga zawodowa, dane kontaktowe, umiejętności, informację o szkoleniach, posiadanych certyfikatach, zainteresowania”

Cieszę się, że macie spore pojęcie na temat tego, jak powinno wyglądać dobre CV. Jak wspominałam wcześniej, to pierwszy krok, aby nasze CV było idealne. Drugi krok, to dobre zaprezentowanie tych danych.

4.      Jakie są według nas 3 najważniejsze cechy dobrego CV?


Przejrzystość i estetyka góruje, ale jestto prawda. Jeśli pracodawca weźmie do ręki CV, w którym jest misz masz, nie wiadomo co gdzie i co do czego, to szybko takie CV odłoży lub wyrzuci do kosza. Pracodawca przegląda mnóstwo CV i naprawdę nie ma czasu, by próbować rozszyfrować nasze CV.

5.      Czym są kompetencje miękkie?


Cieszę się, że macie pojęcie o tym, czym są kompetencję miękkie i je rozróżniacie. Kilka osób niestety błędnie zaznaczyło i zaznaczyło kompetencje twarde, mam nadzieję, że ta lekcja pozwoli wam na długo zapamiętać i odróżniać kompetencje miękkie od twardych.

6.      Na co według nas pracodawca zwraca uwagę?



Doświadczenie to ulubiony fragment każdego pracodawcy. Każdy chce wiedzieć, gdzie wcześniej pracował jego przyszły pracownik, na jakich stanowiskach. Zaskoczyło mnie również, że wybraliście zdjęcie, jak widać wygląd w dzisiejszych czasach to ważna rzecz, nawet jeśli chodzi o ubiegnie się o prace.

Jak widzicie CV to z jednej strony prosta rzecz, ale z drugiej strony wymaga od nas dokładności. Warto poświęcić trochę czasu, by napisać je raz, a dobrze, aby zawrzeć wszystkie istotne informacje na nasz temat, na temat naszych umiejętności, doświadczenia. Pamiętajcie jednak, że to CV, a nie esej o waszym życiu, dla tego dobrze zmieścić się w max 2 stronach. Jeśli dacie komuś CV na 10 stron, on tego nie przejrzy. Jak wspominałam, pracodawca nie ma czasu na głęboką lekturę waszych dokumentów, jedno spojrzenie i wyłapanie wszystkiego co go interesuje, tyle. Mam nadzieję, że dzisiejszy dość długi artykuł, zachęci was do przeglądania swoich dzieł i nanoszenia potrzebnych korekt ;)

Pozdrawiam
Lena
Życie w kadrach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Rozkminiam to , Blogger